Menu zamknij

POLECAMY

Wyżywienie w obiektach noclegowych nad morzem

Czy wegetarianie lub weganie znajdą tam coś dla siebie?

kuchnia wegetariańska i wegańska nad morzem

Podczas planowania wymarzonego urlopu szczególną uwagę zwracamy na cenę, lokację, ogólny wygląd naszej kwatery oraz jakość wyżywienia. Wykupienie noclegu wraz z wyżywieniem jest bardzo wygodną opcją, szczególnie jeśli chodzi o śniadania. Dzięki gotowemu posiłkowi z rana możemy oszczędzić czas, który przeznaczylibyśmy na jego przygotowanie i spożytkować go na zwiedzanie czy odpoczynek. W wielu miejscach gościom serwuje się posiłki przygotowywane w sposób domowy lecz jak uniknąć wpadek? Co jeśli preferujemy dietę wegańską lub wegetariańską?


Niestety, wybór danej kwatery zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jakość jedzenia w żadnym stopniu nie zależy od standardu naszego miejsca noclegowego. Może się bowiem zdarzyć, że w prywatnej kwaterze zostaniemy ugoszczeni lokalnymi, domowymi przysmakami podczas, gdy restauracja luksusowego hotelu uraczy nas jajecznicą z proszku (jednolitą, w żółtym kolorze). Pomocnymi mogą okazać się liczne opinie w internecie. Warto się z nimi zapoznać, przed wyjazdem aby wykluczyć ewentualne rozczarowanie.


Jeżeli chodzi o kurorty nadmorskie sytuacja wegan i wegetarian nie jest taka beznadziejna jakby się wydawało. Przed rezerwacją noclegu warto zorientować się, czy w danym miejscu serwuje się kuchnię mniej tradycyjną. W coraz większej liczbie ośrodków nad Bałtykiem spotkać się możemy z ofertą dedykowaną weganom, czy wegetarianom. W wielu miejscach nie ma również problemu z dostosowaniem wyżywienia do diety lekarskiej, np. wysokobiałkowej lub bezcukrowej. Świadomość ludzi co do diety np. wegetariańskiej w ostatnich latach niesamowicie wzrosła, dlatego w coraz większej liczbie ośrodków mamy szansę na zjedzenie posiłków wegetariańskich – co istotne, przyrządzonych w profesjonalny sposób.


Nad Polskim morzem nie trudno jest znaleźć miejsce wypoczynkowe, w którym bez problemu będziemy mogli skorzystać ze specjałów kuchni wegetariańskiej. Ośrodki takie znajdziemy między innymi w Międzyzdrojach, Władysławowie, Mrzeżynie, Grzybowie, Mielnie czy Krynicy Morskiej. Coraz więcej miejsc reklamuje się jako przyjazne wegetarianom. Sprzyja temu rozprzestrzeniająca się moda na zdrowe odżywianie, dzięki temu osoby z innymi nawykami żywieniowymi nie są traktowane jak ci „wymyślający”.


W większości ośrodków ustalenie wegańskiego czy wegetariańskiego jadłospisu podczas naszego pobytu jest obecnie kwestią wcześniejszego poinformowania naszych gospodarzy. Jeżeli jednak nie chcemy zostać narażeni na nieprzyjemności, czy niedogodności warto jest poszukać, głównie w Internecie, ogłoszeń ośrodków wczasowych posiadających specjalne oferty dla wegan i wegetarian. W takim przypadku nasz pobyt nad morzem możemy połączyć z niezwykle ciekawymi aktywnościami. Ośrodki te bardzo często organizują darmowe warsztaty dotyczące głównie zdrowego żywienia, np. wypiekanie domowego chleba, czy przyrządzanie pasztetu z soczewicy. Jest to dobry wybór dla osób ceniących sobie zdrowy tryb życia. Często zdarza się także, że takie miejsca są wolne od alkoholu oraz wyrobów tytoniowych.